• Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  •  +48 698 613 550
JuraPark-krasiejow.pngbassau.jpgkopalnia_nowa_ruda.jpgmbaner_szpryngiel.jpgski_raft.jpgtwoje_miejsce.jpg

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Kopalnia Złota w Złotym Stoku to turystyczna atrakcja Kotliny Kłodzkiej, która każdym przybyłym turystom zapewni niesamowitą podróż w głąb ziemi.

Kopalnia oferuje wiele atrakcji dla turystów, takich jak: Muzeum Minerałów, zwiedzanie sztolni Gertruda czy Sztolni Czarnej z podziemnym wodospadem. Na zakończenie zwiedzania turyści mogą zobaczyć Muzeum Przest róg, Uwag i Apeli, kolekcję tabliczek związanych głównie z przepisami BHP, z uwiecznionymi na jróżniejszymi hasłami, instrukcjami i ostrzeżęniami. Często są to hasła wręcz zabawne, typu: "Nie rzucaj młotkiem będąc na rusztowaniu", "Co zrobiłeś dzisiaj dla obniżenia kosztów własnych?" 

 

 

 

 Atrakcje turystyczne – czyli co warto zobaczyć?

 

 Zwiedzanie rozpoczynamy od Sztolni Gertrudy. Do zwiedzania udostępniony został 500-metrowy odcinek Sztolni Gertrudy. W części tej zobaczyć można:  bogatą ekspozycje map i planów kopalni z okresu od XVIII do XX wieku (w tym tajemniczą mapę Sztolni Czarnej) w gablotach dawne narzędzia górnicze i hutnicze , minerały , wystawę lamp górniczych piec muflowy, laboratoryjny piec, w którym wytapiano złoto osiemnasto wieczny wózek do transportu rudy. W bocznych chodnikach, pełniących dawniej funkcję magazynów materiałów wybuchowych, urządzono laboratorium J. Schärfenberga, człowieka, który w pogoni za eliksirem na długowieczność uzyskał z rudy arszenikowej potężną truciznę arszenik. Legenda mówi, że arszenikiem ze Złotego Stoku podtruwany był sam Napoleon. Dużą atrakcja cieszy się udostępniony do zwiedzania skarbiec . To tutaj można zobaczyć 1066 „złotych” sztabek odpowiadających 16 tonom złota uzyskanym w ciągu całego czasu pracy kopalni tj przez ok. 1000 lat. Chodnik śmierci to wykuty na wyższej kondygnacji chodnik o niezwykle ponurej historii. Tutaj bowiem skazywano na śmierć górników podejrzanych o kradzież złota. Skazańca stawiano pod ścianą, jego ręce wkładano aż po łokcie w specjalnie wykute dziury po czym otwory te wypełniano zaprawą. Nieszczęsny górnik, przytwierdzony do skały, konał w strasznych męczarniach. Szczątków ludzkich nigdy w tym miejscu nie odnaleziono, jednak na ścianach znajduje się tajemniczy jasny nalot nie spotykany nigdzie indziej w kopalni, w którym odkryto duże ilości materii pochodzenia organicznego... Spragnieni wrażeń część trasy zwiedzania mogą przebyć po specjalnie przygotowanej ośmiometrowej zjeżdżalni. 

 

 

Dodatkowe atrakcje: Część chodników Sztolni Gertruda możemy zobaczyć w sposób niekonwencjonalny tj. płynąc 15-osobową łódką o wdzięcznej nazwie Titanic. Podziemny Spływ odbywa się na odcinku ok. 200 metrów. Jest to dodatkowa atrakcja nie wchodząca w skład zwiedzania podstawowego. Kontynuując wycieczkę przechodzimy do Sztolni Czarnej Górnej. Od roku 2008 turyści z tego poziomu wyjeżdżają na zewnątrz trasą ok. 300 metrową Podziemnym Pomarańczowym Tramwajem – największą atrakcją turystyczną kopalni złota. Na peronie KOPALNIA ZŁOTA GŁOWNA przewodnik dziękuje już turystom za uwagę i zachęca wszystkich do skorzystania z dodatkowych atrakcji, których nie brakuje na kopalnianym podwórku jednocześnie zapraszając każdego z osobna na pyszną kawę czy też herbatę z maleńką dawka arszeniku, dawkę, która nie jest szkodliwa dla zdrowia a jedynie powoduje uzależnienie… od miejsca, ciekawych ludzi i przygody.

 

 Poza podziemnymi atrakcjami dla turystów przygotowano jeszcze: liczne stoiska z pamiątkami, restaurację oraz wiele propozycji rozrywki takich jak strzelanie do tarczy czy park linowy w pobliskim kamieniołomie. Kopalnia złota w Złotym Stoku to bardzo ciekawa i zaskakująca propozycja spędzenia wolnego czasu na mapie Dolnego Śląska. Jej miła obsługa i pro turystyczne nastawienie zachęca do powrotu w to miejsce i oznaczenia go jako ciekawe i interesujące miejsce na swojej turystycznej mapie podróży. 

 

 

Kopalnia Złota jest czynna codziennie w godzinach:

sezon letni (od 1 kwietnia do 31 października) od 9.00 do 18.00
(wejścia co 15 minut, ostatnie zwiedzanie z przewodnikiem 17:30)

Sezon zimowy (od 1 listopada do 31 marca) od 9.00 do 16.00
wejścia co 45 minut, ostatnie zwiedzanie z przewodnikiem 16:00) 

Czas zwiedzania: ok. 1,5 godziny.

Ceny biletów trasa turystyczna :

13 zł -normalny,
10 zł ulgowy (dzieci od 5 roku życia, młodzież szkolna, studenci ,emeryci, renciści). 

Spływ podziemny :
13 zł – normalny
10 zł - grupowy
W cenie biletu przewodnik i zwiedzanie muzeum minerałów. Grupa od 1 do 40 osób.

 

Relacja z cyklicznej imprezy "Biegu po złoto", która odbywa się na terenie Kopalni Złota