• Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  •  +48 698 613 550
JuraPark-krasiejow.pngbassau.jpgkopalnia_nowa_ruda.jpgmbaner_szpryngiel.jpgtwoje_miejsce.jpgwidera.jpg

Gmina Głuchołazy

 Głuchołazy to miasto w województwie opolskim, położone przy łączeniu się Gór Opawskich, Przedgórza Paczkowskiego i Płaskowyżu Głubczyckiego. 

Głuchołazy to miasto położone na Opolszczyźnie. Dzięki swojej wyjątkowej lokalizacji w otoczeniu Gór Opawskich, Przedgórza Paczkowskiego i Płaskowyżu Głubczyckiego, granicząc z Czechami – Głuchołazy stały się prawdziwym miastem turystycznym Opolszczyzny. Przez miasto przepływa rzeka Białą Głuchołaską, która również przepływa przez Czechy i stanowi prawy dopływ Nysy Kłodzkiej. Głuchołazy słyną z licznych zabytków otaczających miasto, z wielu tras rowerowych oraz świetnej bazy sportowej. To również doskonałe miejsce dla wędkarzy, którzy mogą złowić tu pysznego pstrąga. Jednak największą zaletą miasta jest niesamowity klimat, który przyciąga wielbicieli wypoczynku bez tłoku i hałasu... 

 

 

 Atrakcje turystyczne - czyli co warto zobaczyć?

 

Głuchołazy kuszą wieloma atrakcjami dla przybywających turystów. Kilka razy w roku organizowane są tutaj najróżniejsze festiwale m.in. Festiwal Piosenki Turystycznej KROPKA, na który przybywają tłumnie goście z całej Polski. Najstarszym zabytkiem miasta jest szachownicowy układ urbanistyczny, zachowany czasów XIII-wiecznej lokacji. Tworzy go prostokątny rynek i dziesięć wybiegających z niego ulic oraz łukowe ulice, prowadzące dawniej wzdłuż murów miejskich, zbiegające się przy dawnych bramach - Górnej i Dolnej. Ulice, łączące obie bramy i biegnące wzdłuż rynku, wyznaczały przebieg starego traktu Wrocław – Morawy. Ponoć taki układ miast byt wzorowany na rzymskich obozach wojskowych. Jednak rynek to nie wszystko. W mieście czeka jeszcze masa zabytkowych budowli, które warto zobaczyć. Do najbardziej znanych zaliczamy: Wieżę Bramy Górnej, Resztki Murów Obronnych, Renesansowy Rynek, Kościół św. Wawrzyńca oraz Wieża Widokowa.

 

Przyjeżdżając do Głuchołaz warto również odwiedzić malowniczą okolicę. Punktem obowiązkowym jest na pewno spacer na Kopę Biskupią - najwyższe wzniesienie Gór Opawskich, wchodzących w skład rozległego masywu Jesioników – części Sudetów Wschodnich.

 

Na dzieci również czeka tu kilka atrakcji. Latem zapraszamy na Kompleks Rekreacyjny „Nad Białką”. Jest to niedawno powstały miejski basen wraz z atrakcjami i częścią pływacką. W Ośrodku Banderoza organizowane są liczne kolonie i obozy sportowe dla młodzieży szkolnej. W niedalekiej miejscowości, w Pokrzywnej również powstało wyjątkowe miejsce – Rosennau Zaginione Miasto. Turyści w całej gminie Głuchołazy znajdą wiele świetnie przygotowanych tras rowerowych oraz wyjątkowe miejsca dla wielbicieli zabawy z wędką. 

Centrum Informacji Turystycznej

48-340 Głuchołazy

pl. Basztowy 4a

tel.: 77 43 91 453

tel/fax: 77 43 94 360

 

www.glucholazy.pl