Bystrzyca Kłodzka to urokliwe i jedno z najstarszych miast Ziemi Kłodzkiej. Jest ono położone w powiecie kłodzkim, w województwie dolnośląskim, a jego początki sięgają XIII wieku.
Bystrzyca Kłodzka znajduje się na tak zwanym tarasowym wzgórzu u zbiegu dwóch rzek Nysy Kłodzkiej i Starej Bystrzycy, co sprawia że jej panorama jest niepowtarzalna i tworzy jedyny w swoim rodzaju klimat. Wyglądem przypomina zabudowania południowej Europy, ze względu na małe i ciasne uliczki, które przecinają się na wielu poziomach miasta. Do miasta należy również Góra Parkowa o wysokości około 330m n.p.m.
Bystrzyca Kłodzka i jej atrakcje
Atrakcje turystyczne Bystrzycy Kłodzkiej to przede wszystkim dość liczne zabytki wkomponowane w wygląd miasta. Najważniejsze z nich to XIV wieczny mur, który rozciąga się dookoła miasta, Brama Wodna, Baszta Kłodzka, Baszta Rycerska, ratusz z renesansową wieżą i kościół św. Michała Archanioła z XIII wiecznym prezbiterium, pomnik św. Trójcy i oczywiście rynek.
Muzeum Filumenistyczne
Atrakcją wartą uwagi jest muzeum filumenistyczne, które jest jedyną placówką w Polsce, która zajmuje się historią niecenia ognia. Oprócz tego tematu muzeum zajmuje się również zagadnieniami związanymi z życiem na terenie Bystrzycy Kłodzkiej i jej okolic przez całą jej bogatą historię.
Ważne informacje: Muzeum otwarte jest przez cały rok, od wtorku do niedzieli.
Mury miejskie
Mury miejskie pomimo wojen, licznych pożarów i innych klęsk zostały zachowane niemal w całości z trzema wieżami. To głównie dzięki nim Bystrzyca uzyskała samodzielność prawną i stała jak równy z równym z innymi miastami królewskimi.
Baszta Rycerska
Baszta Rycerka zwana także Rzeźniczą powstała na początku XIV wieku. Została przerobiona na dzwonnicę w 1843 roku. Jest częścią miejskiej fortyfikacji obronnej. Podczas zwiedzania można wejść na taras dookoła ostrosłupa na górze baszty i podziwiać panoramę miasta.
Baszta Kłodzka
Baszta Kłodzka do 1843 roku była przyległa do głównego wjazdu do miasta do Bramy Kłodzkiej. Stanowi ona jej pozostałości razem z murem ciągnącym się dookoła miasta, czatownicami i wieżami.
Brama Wodna
Brama Wodna jest kamiennie wzmocniona ze względów strategicznych, niezwykle ważnych w czasach jej budowy tj. z okresu XIV wieku. Z zasadą jej działania mogą powstawać ciekawe historie lub nawet początki do legend o strażniku miejskim, który za wjazd do miasta pobierał opłatę i czuwał by brama była zamknięta ruchomą kratą.
Centrum Informacji Turystycznej