Międzylesie to stare sudecki miasteczko leżące w kotlinie śląskiej, w województwie dolnośląskim. Miejscowość zachwyca swoją architekturą. Kościół Bożego Ciała połączony z barokowym potężnym zamkiem z XVIII wieku, który był siedzibą rycerskiego rodu Glaubitzów wywiera pierwsze bardzo dobre wrażenie na kolejnych turystach odwiedzających to miejsce.
Międzylesie - czyli co warto zobaczyć?
Obecnie ten zamek stanowi jedną z ciekawych ofert noclegowo gastronomicznych. Idąc dalej do rynku warto zwrócić uwagę na ratusz, Kolumnę Maryjną i jeden z symboli miasta, czyli herb Międzylesia. Jako ciekawostkę należy dodać, że na przełomie I i II w. n.e. przez przełęcz międzyleską wiódł słynny bursztynowy szlak rzymskich kupców.
Klepy – Trójmorski Wierch
Klepy-Trójmorski Wierch to szczyt o wysokości 1143 m n.p.m. znajdujący się w Masywie Śnieżnika. Jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie wody z tej góry wpadają do trzech wielkich mórz. Z zachodnich zboczy spływają potoki Nysy Kłodzkiej (Morze Bałtyckie): południowo-wschodnimi zboczami płynie Lipovsky Potok, dopływ Dzikiej Orlicy (Morze Północne), a ze wschodnich stoków potoki wpływają do Morawy (Morze Czarne). Jest to miejsce częstych wędrówek nie tyko Polaków, ale i Czechów, ponieważ jest to trzecie co do wysokości pasmo górskie u naszych południowych sąsiadów, a ponadto stanowi naturalną granicę oddzielającą te dwa państwa.
Zamek Międzylesie
Zamek Międzylesie a właściwie zespół zamkowo-pałacowy z XVIII wieku z kamienną Czarną Wieżą, to najbardziej znane miejsca tej miejscowości. To tutaj zatrzymał się Jan III Sobieski podczas odsieczy Wiedeńskiej, to już kolejne miejsce które kryje w sobie wiele tajemnic i było świadkiem historycznych wydarzeń.
Zamek otwarty do zwiedzania codziennie. Ceny biletów: ulgowy 7,50 zł i normalny 15 zł
Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Międzylesiu
ul. Plac Wolności 15, 57-530 Międzylesie
Telefon: +48 74 812 63 43