Są miejsca, które po prostu wypada odwiedzić i jednym z takich miejsc jest Kopalnia Soli “Wieliczka”. O Kopani Soli “Wieliczka” powiedziano już wiele, ale trzeba też przyznać, że mowa o czymś, co każdorazowo można odkrywać na nowo. Każda wycieczka to inne wrażenia i inne wspomnienia!
Kopalnia Soli Wieliczka - od wielu lat część historii
Mówienie o bezcennym zabytku kultury materialnej nie jest w żaden sposób przesadzone. Wystarczy cofnąć się do tego, co wydarzyło się w 1978 roku. Właśnie wtedy Kopalnia Soli “Wieliczka” znalazła się na Pierwszej Liście Dziedzictwa UNESCO.
Jeśli jesteś osobą, na którą najlepiej działają liczby, warto zapamiętać, że mamy 9 poziomów i 245 km korytarzy. Do tego maksymalna głębokość na poziomie 327 metrów. Jeśli ktoś mówi, że jest to inny świat, nie sposób się z tym nie zgodzić. W ogóle warto wiedzieć, że dzieje “Wieliczki” sięgają okresu prehistorycznego. Chodzi o skromne paleniska, na których niegdyś gotowano solankę, czyli słoną wodę czerpaną ze źródeł. Tak wyglądało pozyskiwanie soli w okresie neolitu. Teraz najważniejsze – jest to epoka, z której pochodzą najstarsze narzędzia solowarskie. Co więcej, narzędzia te zostały odkryte we wsi Barycz, nieopodal Wieliczki.
Czego możemy się spodziewać?
fot. Ryszard Tatomir
Kopalnia Soli “Wieliczka” gwarantuje multum możliwości. Gdy sobie wszystko uporządkujemy, opcje przedstawiają się następująco:
- Trasa turystyczna,
- trasa górnicza,
- szlak pielgrzymkowy,
- tężnia solankowa,
- imprezy,
- uzdrowisko.
Przyjrzyjmy się teraz dokładnie temu, co jest dostępne.
Trasa turystyczna to szansa na to, aby poznać tajemnice ukryte głęboko pod ziemią. Krótko mówiąc, można zobaczyć z bliska, czym wielicka kopalnia zachwyca miliony zwiedzających z całego świata. O atrakcjach można rozpisywać się długo. Spore wrażenie mogą zrobić choćby niespotykane na powierzchni krajobrazy. Wypada też podkreślić podziemne komory czy solankowe jeziora, ale jednocześnie nie sposób zapomnieć o niepowtarzalnej Kaplicy św. Kingi. Do tego możemy mówić o szansie na przeniesienie się w przeszłość. Oczywiście nie w dosłownym tego znaczeniu – chodzi np. o poznanie dawnych narzędzi i maszyn górniczych. Ważne jest też to, że mowa o atrakcji dla wszystkich, aczkolwiek zaleca się umiejętną ocenę swoich sił. Do pokonania jest ponad 800 stopni – przy niektórych problemach zdrowotnych może stanowić to naprawdę poważny kłopot. Średni czas zwiedzania to 2-3 h (czas ten uwzględnia ekspozycję Muzeum Żup Krakowskich). Temperatura pod ziemią wynosi 17-18 °C. Długość trasy to 3,5 km. Maksymalna głębokość wynosi 135 m.
Trasa górnicza jest z kolei punktem obowiązkowym dla tych, którzy myślą o górniczych wyzwaniach. Mowa o surowym rejonie kopalni, gdzie turyści nagle stają się adeptami podziemnego fachu. Jeżeli zdecydujesz się na trasę górniczą, z pewnością doświadczysz niezwykłej i niezapomnianej przygody. Tam budzą się zmysły, a krew zaczyna krążyć w żyłach znacznie szybciej. Podczas wędrówki można podziwiać solny labirynt, jak i zajmować się eksploracją. Zainteresowani mogą zetknąć się z komorami, które są surowe i tajemnicze. Do tego wszystkiego dochodzą zadania! Co powiesz na badanie atmosfery kopalnianej lub poszukiwanie soli? To naturalnie tylko przykłady tego, czego można doświadczyć. Warto też pamiętać, że nic tak nie doświadcza, jak możliwość wczucia się w konkretną sytuację. Jest to o tyle istotne, że na trasie górniczej przygotowano praktyczne górnicze zadania. Ponadto dochodzi możliwość wzięcia udziału w multisensorycznym doświadczeniu! Orientacyjny czas wyprawy to 3 h. Temperatura waha się od 14 do 16 °C. Długość trasy wynosi 1,9 km, z kolei maksymalna głębokość to 101 m. Na koniec najważniejsze – w momencie pisania tego tekstu trasa górnicza jest wyłączona.
Szlak pielgrzymkowy to kolejna niesamowita opcja. Jak się można domyślić, jest to wędrówka religijnym traktem wielickiej kopalni. Tutaj oddziaływanie wiary jest bardzo widoczne! Naturalnie nie można też zapomnieć o tym, że jest wiele do zobaczenia. Osoby podróżujące szlakiem pielgrzymkowym mogą obserwować sakralne rzeźby, unikalne widoki czy piękne komory. Warte zapamiętania jest też to, że możemy znaleźć miejsca kultu. Są to miejsca, które powstawały w związku z tym, co jest najważniejsze, czyli potrzebą serca. W jednych modlitwę odmawiało się po cichu, z kolei w innych wciąż mamy do czynienia z celebrowaniem religijnych uroczystości. Szczególnie należy zwrócić uwagę na podziemną kaplicę. Msza w tej kaplicy może okazać się głębokim duchowym przeżyciem i w pewnym stopniu zwieńczeniem wędrówki. Zostając jeszcze przy wierze, wiele osób twierdzi, że niewyczerpana moc górników mogła wiązać się z wiarą – szczerą i gorącą. Co o tym sądzisz? Na koniec jeszcze trochę liczb – średni czas zwiedzania szacuje się na 2,5 godziny. Temperatura pod ziemią to 17-18 °C. Długość trasy ma ok. 2,5 km. Maksymalna głębokość wynosi 135 m.
Tężnia solankowa to teren, gdzie koi się zmysły, relaksuje, czerpie powietrze o właściwościach morskiej bryzy i odpoczywa. Czy potrzeba czegoś więcej? Warto też zdawać sobie sprawę z tego, że jest to forma wypoczynku, w przypadku której liczy się nie tylko relaks. W tężni solankowej możemy rozmawiać o działaniach relaksacyjnych, leczniczych i profilaktycznych. To nie jest miejsce, jakich wiele! Dość powiedzieć, że są osoby, dla których wizyta w tężni solankowej jest po prostu zalecana. Chodzi o ludzi mających obniżoną odporność oraz alergików, którzy mają problemy skórne i wziewne. Ważne jest też to, że w tężni solankowej można wypoczywać na różne sposoby. Krótko mówiąc, możemy leniuchować, jak i postawić na wypoczynek aktywny.
Ślub w Kopalni Soli “Wieliczka”? Dla wielu osób może to brzmieć abstrakcyjnie, ale dlaczego nie? Co więcej, nie chodzi tylko o śluby – oferta obejmuje różnorakie eventy. Kopalnia wzbudza wiadome skojarzenia, ale pamiętajmy też o tym, że mamy wnętrza, które przyciągają niepowtarzalnością i absolutnie wyjątkową atmosferą. Zresztą wystarczy zwrócić uwagę na to, jak wielkim zainteresowaniem cieszą się eventy w Kopalni Soli “Wieliczka”. Do tego można mówić o wydarzeniach organizowanych przez firmy, przedsiębiorstwa czy instytucje państwowe i samorządowe.
Uzdrowisko to z kolei propozycja dla tych, którzy chcieliby odkryć tajemnice leczniczej mocy soli. Warto również wiedzieć, że możemy rozmawiać o specjalizowaniu się w profilaktyce i leczeniu chorób układu oddechowego. Ponadto wszelkie działania odbywają się z wykorzystaniem unikatowych walorów podziemnego klimatu.
Lista atrakcji ma prawo robić wrażenie. Tutaj naprawdę każda osoba może znaleźć coś dla siebie!
Kopalnia Soli “Wieliczka” dla grup zorganizowanych
Pamiętajmy też o tym, że odczucia zależą od atrakcji, jak i tego, z kim doświadcza się wrażeń. Jest to jeden z powodów, dla których warto zwrócić uwagę na możliwość przyjazdu grupą zorganizowaną. Dokładnie rzecz ujmując, co powiesz na wyjazd zorganizowany przez szkołę?
Kopalnia Soli “Wieliczka” to teren pełen tajemnic. Jak już zostało na początku wspomniane, miejsce to za każdym razem możemy odkrywać na nowo. Nie ma przypadku w tym, że 45 mln turystów zainteresowało się tym terenem. Niektórzy mogą też powiedzieć, że wystarczy spojrzeć na długość korytarzy – jak już była mowa, ich łączna długość wynosi ok. 245 km. To musi robić wrażenie! Naturalnie dochodzi też fakt, że możemy opowiadać o emocjach, przeżyciach i wspomnieniach. Chodzi o coś, czego tak naprawdę nie się opisać. To trzeba przeżyć!
O atrakcjach była mowa już wcześniej, także wszyscy poniekąd mają świadomość tego, czego należy się spodziewać. Poniekąd, bo przeżyć nie da się sprowadzić do kilku czy kilkunastu zdań. Wystarczy wrócić do wspomnianej trasy turystycznej. Wybór takiej drogi oznacza decydowanie się na klasyczne zwiedzanie lub wybór jednego z przygotowanych wariantów.
Grupy zorganizowane mogą zdecydować się na jedną z dostępnych opcji:
- wariant podstawowy,
- odkrywamy Solilandię,
- śladami legend,
- wycieczka dla uczniów szkół podstawowych,
- wycieczka dla szkół średnich.
Dwie ostatnie propozycje są wyraźnym dowodem na to, że nie wszystko jest dla wszystkich. Co więcej, nie chodzi tylko o te możliwości. W każdym przypadku obowiązują stosowne ograniczenia. Z drugiej strony można też mówić o atrakcjach dla mniejszych i większych dzieci. Najlepszym tego potwierdzeniem jest wariant klasyczny, czyli opcja dedykowana dzieciom mającym 5-14 lat. W ogóle Kopalnia Soli “Wieliczka” to miejsce, które umieszczono w wykazie punktów edukacyjnych w programie Ministerstwa Edukacji i Nauki “Poznaj Polskę”. Program ten można określić wsparciem w realizacji zadań służących uatrakcyjnieniu edukacji uczniów. Nie sposób też przejść obojętnie obok tego, że wizyta w Kopalni Soli “Wieliczka” to poruszanie tematów dotyczących języka polskiego, historii, geografii i chemii. Dzieci mogą przeżyć niesamowitą przygodę, ale i bardzo wiele się nauczyć! Oczywiście przy każdym pakiecie znajduje się cena za osobę.
Warto też uwzględnić, że każda atrakcja wymaga odpowiedniego przygotowania. W przypadku wizyty w kopalni na pewno ogromne znaczenie ma adekwatny strój – w końcu nie ma, co liczyć na przesadne ciepło.
Obiad pod ziemią?
Gdy wrażeń nie brakuje, może pojawić się zmęczenie i myśli mogą skupiać się na jedzeniu. Jest to jak najbardziej zrozumiałe i co istotne, nie trzeba daleko się wybierać! Być może brzmi to zaskakująco, ale dziwić się absolutnie nie ma czemu! Jeżeli uczniowie chcą się posilić, mogą to zrobić w Karczmie Górskiej położonej 125 metrów pod ziemią (komora Witolda Budryka).
Ważne jest także to, że skomponowanie zestawu obiadowego to zadanie, którym należy się zająć jeszcze przed wyjazdem! Wszystko musi zostać określone w momencie składania zamówienia. Ponadto należy pamiętać o podaniu daty, godziny i wielkości grupy. Należy zadbać o każdy detal. Istotne jest również to, że wypełnienie stosownego formularza nie jest równoznaczne z przyjęciem zamówienia. Możliwość przyjęcia zamówienia musi zostać zweryfikowana – kiedy do tego dojdzie, pojawi się stosowna wiadomość.
Kopalnia Soli “Wieliczka” to gwarancja wielu niesamowitych wrażeń, jak i miejsce, gdzie można dobrze zjeść. Jest po prostu wszystko!