Niedzicki zamek i otaczająca go kraina to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Stanowi dziś charakterystyczny element krajobrazu polskiego Podtatrza.
Wzniesiony w średniowieczu nad brzegiem Dunajca należy do Spisza, a od wieków związany był z Węgrami. Zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli, w swych sięgających XIV w. dziejach był parokrotnie rozbudowywany i przebudowywany. Był także wielokrotnie niszczony i grabiony. Nigdy jednak nie popadł w całkowitą riunę, jak to stało się z niedalekim, polskim zamkiem w Czorsztynie.
Dlaczego warto odwiedzić Zamek w Niedzicy?
Jego mury narastały przez wieki, tworząc jedyną w swoim rodzaju autentyczną i malowniczą całość. Średniowieczna warownia, nowożytna siedziba magnacka, arytokratyczna letnia rezydencja - wszystkie etapy dziejów zamku pozostawiły swój ślad na jego współczesnym wyglądzie. Muzeum na zamku w Niedzicy rozpoczęło działalność w 1963 r.. Wnętrza zamku górnego i średniego adoptowano na cele muzealne z zachowaniem historycznego układu i charakteru obiektu. Zbiory znajdujące się na wystawach gromadzono z zamysłem pokazania prawdopodobnego, dawnego wyglądu wnętrz zamkowych - izby żupana spiskiego, sypialni żupana, izby straży, więzienia z izbą tortur, a także komnat mieszkalnych ostatnich włascicieli zamku, rodziny Salamonów. W skromnych salach historycznych postanowiono prezentować wybrane obiekty pozyskane podczas prowadzonych na zamku prac archeologicznych.
Zamek w Niedzicy to niewątpliwie miejsce szczególne. Wiedzą o tym zarówno liczne rzesze turystów, jak i Ci nieliczni, którym dane było tu chwilę mieszkać. Zespół Zamkowy w Niedzicy tworzą: zamek Dunajec, znajdująca się w pobliżu zamku Leśniczówka, Wozownia oraz Spichlerz i Celnica - budynki usytuowane po drugiej stronie drogi dojazdowej do zamku.